Cholesterol nie tylko od święta

Koniec roku kalendarzowego, a także początek nowego roku wiążą się z wieloma spotkaniami w gronie najbliższych, które często prowokują nas do odstępstw od naszej wypracowanej rutyny, która chociaż żmudna jest korzystna dla naszych organizmów. Przestrzeganie diety, aktywność fizyczna, czy też badania kontrolne odkładamy wówczas na drugi plan. Cieszymy się na święta i – czas wielkiego ucztowania. Zaczynamy skromnie od wigilii i dwunastu potraw, a potem czekają nas jeszcze świąteczne śniadania, obiady i kolacje. Pieczone mięsa, pierogi, tłusty karp czy domowe wypieki, to tylko niektóre z pokus, którym nie potrafimy się oprzeć. • Świąteczne objadanie się może prowadzić do poważnych konsekwencji.

 • Czy wiesz dlaczego cholesterol LDL nazywany jest złym?

 • Zdrowy styl życia i prawidłowa suplementacja są kluczem do sukcesu.


Do czego może doprowadzić nadmierne objadanie się?

W święta raczej rezygnujemy z diet i pozwalamy sobie na więcej. Warto jednak pamiętać, że jak mówi przysłowie - co za dużo to niezdrowo. Nadmierne objadanie się może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych – m.in. hipercholesterolemii, czyli podwyższonego poziomu cholesterolu. Badania wskazują, że nieprawidłowy poziom cholesterolu ma aż 61% dorosłych Polaków. Jednak tylko u 8% problem jest zdiagnozowany i odpowiednio leczony1. Szczególnie negatywny wpływ na zdrowie ma podwyższony poziom cholesterolu LDL.


Jakie ryzyko niesie ze sobą podniesiony poziom cholesterolu LDL?

Cholesterol LDL bierze udział w transporcie cholesterolu z wątroby do mięśni. Powoduje odkładanie cząsteczek cholesterolu w tętnicach, powodując rozwój miażdżycy2. Z gromadzących się w ścianie naczyń złogów cholesterolu powstają blaszki miażdżycowe, coraz bardziej zwężając światło tętnic. Kiedy pękają, natychmiast tworzy się skrzeplina, która zatyka całkowicie światło naczynia. Właśnie tak powstają zawały serca i udary mózgu! Może też się zdarzyć, że fragment blaszki miażdżycowej oderwie się i popłynie z prądem krwi, a kiedy trafi na drobne naczynie krwionośne, zaklinuje się – zatykając je – powodując zator3,4,5. Dlatego też warto dbać o prawidłowy poziom cholesterolu przez cały czas, a nie tylko od święta!


W jaki sposób możemy utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu?

Ważne jest prawidłowe odżywianie oraz aktywność fizyczna. W święta zwykle jest to trudne, aczkolwiek w miarę możliwości powinniśmy mobilizować się do utrzymania zdrowego trybu życia także w tym czasie, a także pamiętać o swoich najbliższych i ich zdrowiu! Wspólny rodzinny spacer to także znakomity sposób na wspólne świętowanie. Organizm można również wspomagać odpowiednimi suplementami. Należy pamiętać, aby wybierać te z nich, które zawierają składniki o udowodnionym korzystnym działaniu na utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi np: monakolinę K, sterole i stanole roślinne, chitosan, czosnek, bergamotę czy polikosanol6,7. Nowy Rok jest idealną okazją do podjęcia nowych postanowień. To dobra pora na zaplanowanie badań kontrolnych i zatroszczenie się o swój styl życia!

Godnym polecenia preparatem wysokiej jakości jest nowa LipiForma plus. Poza monakoliną K w dawce zgodnej z najnowszymi rekomendacjami ( < 3 mg) zawiera również: ekstrakt z czosnku, polikosanol oraz witaminy z grupy B (B6 i B12), kwas foliowy, chrom wspierający zachowanie właściwego poziomu glukozy we krwi8 oraz koenzym Q. Dzięki suplementacji powyższych składników Lipiformą Plus kompleksowo wspierasz organizm na drodze do zdrowego stylu życia.

Piśmiennictwo

 1. Jankowski P., Leczenie hipercholesterolemii w 2013 roku, Choroby Serca i Naczyń 2013, tom 10, nr 3, 141–150

 2. https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/103924,cholesterol-i-triglicerydy-panel-lipidowy, dostęp: 21.12.2021

 3. https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zawal/62035,zawal-serca, dostęp 06.04.2021

 4. https://www.mp.pl/pacjent/udar/udar-mozgu/135796,udar-mozgu, dostęp 06.04.2021

 5. https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca, dostęp 06.04.2021

 6. WYTYCZNE PTL/KLRWP/PTK/PTDL/PTD/PTNT DIAGNOSTYKI I LECZENIA ZABURZEŃ LIPIDOWYCH W POLSCE 2021, Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce, Rok 2021, tom 7, nr 3, Strony: 113–222

 7. EFSA: Lista pending opublikowana na podstawie Rozporządzenia nr 432/2012.

 8. ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności, innych niż oświadczenia odnoszące się do zmniejszenia ryzyka choroby oraz rozwoju i zdrowia dzieci (Tekst mający znaczenie dla EOG) (Dz.U. L 136 z 25.5.2012, s. 1)